top of page
Search

Kuidas hooldada orgaanilisest puuvillast riideid?

Updated: Jan 25

See küsimus on turgatanud arvatavasti meile kõigile pähe. Millega täpselt orgaanilisi pusasid ja t-särke pesta? Kas nt Ariel on ok? Kas võin neid ükskõik millise pesuprogrammiga pessu visata? Küsimusi on palju. Hakkame koos lahkama.


Alustuseks väike eellugu. Orgaanilise puuvilla puhul algab kõik mahepuuvilla kasvatajatest, kes töötavad tavapäraste puuvillakasvatajatega vägagi erinevalt. Orgaanilistes puuvillakasvandustes ei ole tavapärastes põllumajandusmeetodites kasutatavaid kangeid kemikaale ega pestitsiide, mistõttu põllumehed veedavad puuvilla hooldamisel rohkem aega, et tagada põllukultuuride tervislikkus ja jätkusuutlikus. Eriti range kontrolli all on GOTS sertifikaati omavad puuvillast riided, sest selle sertifikaadig reguleeritakse iga tootmise etappi (k.a põllu harimist ja taime kasvatamist) detailselt ja läbipaistvalt ka kliendi jaoks.


Mahepuuvillast kasvatatud ja rangelt kontrollitud tootmisprotsessidega riided pakuvad meile parimat võimalikku kvaliteeti, nende eest hoolitsemine võiks samuti olla erilise tähelepanu ja hoole all. Sest miks poolikult tarbida suure hoolega toodetud keskkonna- ja nahasõbralikku moodi kui kodus pessu visates saab ostetud pusa või t-särk siiski keemiat täis kuuma pesu. Lisaks rikkudes toote pole tegemist enam jätkusuutliku ostuga.


Siin on üldiseid näpunäited orgaanilisest puuvillast tehtud rõivaste hooldamiseks, pesemisel ja kuivatamisel.Pesemine


Peamine soovitus on, et lugege alati hooldussildi juhiseid. See on õige hoolduse alus. Tavapäraseid puuvillaseid riideid töödeldakse tavaliselt kemikaalidega, et suurendada kanga kuumustaluvust. Orgaanilist puuvilla aga ei töödelda, mistõttu võib kõrgel kuumusel puuvill kahaneda ca 10%. Sel juhul riideeseme kokkutõmbumist on rohkem märgata selle pikkusest, laiuse puhul suurt vahet ei ole. Kuid kokkutõmbumise pärast ei tasu liigselt muretseda, tasub vaid jälgida hooldussildi juhiseid ja pesta soovitatud kuumusega. GOTS sertifitseeritud rõivad vajavad tavaliselt 30 kraadi, kuid oma koduses praktikas enam jaolt kasutan ka 40 kraadist pesuprogrammi ja ei saaks öelda, et riided oleks kuidagi rikutud või välja veninud. Kui detailidesse minna siis ju sõltub see ka vee karedusest.


Tala Original pesu pesemise juhend, hooldusjuhend

Kindlasti ei tasu erinevat värvi riideid koos pesta. See on elementaarne pesupesemise abc. Peske kõiki valgeid ja tumedaid toone eraldi, see soovitus kehtib alati ka nn tavapäraste puuvillaste riiete puhul, mitte ainult orgaanilise kanga puhul. See hoiab ära olukorra kus nt valge t-särk polegi peale pesu enam valge kuna üks hallikas sokk otsustas su särgile veidike nüanssi lisada.


Pesuvahendi valimine on kõige intrigeerivam osa kogu pesupesemise protsessist, sest pesugeelide, -pulbrite ja -kapslite valik võtab silme eest kirjuks. Igal ühel oma lubadused ja toimeained. Mahepuuvilla kanga pesemiseks eelista siiski pehmet või spetsiaalselt orgaanilisele puuvillale sobivat pesuvahendit. Need pesuvahendid on õrnad nii rõivastele kui ka nahale. Otsi pesuvahendit mille koostisosade list ei tundu sulle ülemõistuse pikk ja keeruliste keemiliste nimedega. Sest enamus juhtudel on tavapärased pesuvahendid täis liiga tugevaid abrasiivseid kemikaale või optilisi kirjastajaid, mis orgaanilisele kangale ei sobi. Ja tegelikult ka sinu nahk ei arva nendest midagi. Ja kui mõelda, et nahk on inimese kõige suurem organ ja selle kaudu imendub vereringesse isegi polüester riiete mikroplastikust kiud siis kindlasti imenduvad nahka ka suhteliselt igapäevaselt kasutatavad pesupulbri jäägid. Juba sellepärast tasub eelistada pesugeele mille koostisosad pesevad riideid õrnalt ning naha- ja loodussõbralikult. Ja kui mõelda, et kas eelistada geeli või pulbrit siis pigem eelistada geeli, sest pulber hõõrub füüsiliselt kangast iga oma pisikese teraga. Eriti võib see probleemseks saada musta kanga puhul. Nt. musta pusa krae muutub kergelt "kulunuks".


Tala Original orgaanilisest puuvillast pusa Mets


Pesugeelide koostisosad ei pea sulle meenutama mendelejevi tabelit, vana hea seep, äädikas ja glütseriin on juba päris piisavad baaskoostisosad. Sellepärast mulle meeldib nt Mulieres pesugeel. Lihtsate aga tõhusate koostisosadega, looduslik ja sobib absoluutselt kõikide kangaste pesuks. Ise kasutan seda oma kodus juba päris jupp aega ja olen väga rahul. Lisaks saab seda osta tavalistest toidupoodidest, ei pea eraldi spetsiaalsetes ökopoodides ostmas käima. Väga mugav.


Õrnast pesugeelist saavad kasu ka pusadele ja t-särkidele trükitud disainid, värvid ei tuhmu ja püsivad kauem erksad. Orgaanilisest puuvillast riietele trükitakse enamasti veebaasil värvidega, see on keskkonna- ja nahasõbralik trükivärv mis ei kannata nii karme pesemise tingimusi nagu tavariidetööstuse trükid mis on tehtud plastisol värvidega. Seega jälle üks põhjus miks eelistada õrnemaid pesuvahendeid.


Enne pesemist ja kuivatamist tasub riided alati ka tagurpidi pöörata, see aidata neid ka pleekimise eest kaitsta.Kuivatamine ja triikimine


Tavaliselt on inimesed harjunud panema riided kuivama kas nöörile või restile, kuid mõned paksemast orgaanilisest puuvillast riided näevad pärast tasapinnalist kuivatamist paremad välja. Nööril kuivatamine jätab pehmele aga raskele kangale jäljed ja murdekohad ning võib lausa selle välja venitada. Üks hea nipp ongi proovida ka tasapinnalist kuivatamist, mina üllatusin meeldivalt. Tasub proovida.


Soovitan ka õues kuivatamist, pole midagi paremat kui värskes õhus kuivatatud riided. Need lõhnavad hoopis teismoodi kui toas seisvas õhus. Ütleks, et värskes õhus kuivanud särki selga pannes tuleb juskui vabaduse tunne. Üks hea nipp on veel. Võimalusel asetage tumedat värvi riided varjulisemasse kohta kuhu päike otse peale ei paista, sest päikesekiired pleegitavad päris korralikult. Kui varjulist kohta pole võtta siis kindlasti tasuks riided pahupidi pöörata. Nt musta värvi t-särgid tasub alati pahempidi pöörata. Olen kunagi ise saanud õppetunni kui päev läbi päikese käes kuivanud must t-särk oli lõpuks kollaka varjundiga tumepruun versioon.


Triikimine aitab riiete väljanägemisele tohutult kaasa, kuid õhema puuvilla jaoks tasub kasutada madalat kuumust. Orgaanilist puuvilla pole keemiliselt eeltöödeldud ja seega see ei kannata kõrget temperatuuri. See taluvus ei kehti loomulikult mõne triikimise kohta, kuid pidev pesujärgne kuum triikimine võib rõiva vormi kahjustada. Soovitan enne triikimist kontrollida triikraua kuumuse astet ja keerata see meedium-kuumale. Ja kui kortsud on liiga kangekaelsed siis esimese asjana tasub proovida neist lahti saada kasutades veeauru. Enamustel triikraudadel on see funktsioon olemas. Kuid ärge kasutage vana seisnud vett, vahetage see enne iga kasutamist välja. Või veelgi parem peale iga korda tasub veepaak tühjaks lasta. Nii ei hakka ka triikraud roostetama.Hoolitse oma pesumasina eest


See on vägagi mööda vaadatud protsess. Kuigi pesuainet sisestatakse pesumasina kaudu, ei tähenda see seda, et pesumasin ennast ise peseks, seda peab omakorda eraldi pesema. Looduslike koostisosadega nagu valge äädikas ja söögisooda saab pesumasina ilusti puhtaks. Need looduslikud variandid aitavad vabaneda hallitusest, sodist ja kogunenud seebikivist. Nii et kindlasti puhastage ka oma pesumasinat, see aitab riietel kauem ilusad välja näha. Seda ei pea tegema iga kuu, kuid minimaalselt 2-3 korda aastas oleks soovitatav. Kui sa hakkad vaatamata õigele pesugeelile ja pesuprogrammile saama valgeid t-särke pesumasinast kätte hallika või kollaka alatooniga siis võib päris kindel olla, et pesumasin vajab ka ise pesu.


Orgaanilist puuvilla koheldakse kogu tootmisprotsessi vältel tavapärasest puuvillast erinevalt, mis tähendab, et hooldusjuhised võivad nende kahe valmistoote puhul oluliselt erineda. Orgaaniliste puuvillaste kangaste kudumine ja värvus mõjutavad ka seda, kuidas neid hooldada tuleb, seega on oluline jälgida hooldusjuhiseid. Üldiselt on orgaaniline puuvill kuumusele tundlikum ja seega ei tasu tuntavalt ületada soovitatud pesemise temperatuuri.

Ehkki mugav on kõiki riideid korraga pessu visatada, tasuks kaaluda eraldi pesu nii värvide kui ka kuumuse astme järgi. Tehes täpselt nii nagu iga toote hooldusjuhisel kirjas on, aitab see riietel kauem värske ja uus välja näha. Nii saate oma orgaanilisest puuvillast pusadest ja t-särkidest maksimumi võtta, muutes oma ostu jätkusuutlikuks investeeringuks.
Elen,

Brändi looja, hing ja disainer


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page