top of page
Search

NIMEKIRI | Kust poest ma oma ökod tuhvlid saan ja milliseid püksikuid kandma pean?

Updated: Apr 21, 2022

Isegi kõige odavamates kiirmoe poodides leiab riideesemeid, kus peal kirjas “eco aware” või “made sustainably”, kuid hoiduge rohepesu eest! Kui esemel on ehk 1/10 materjalist kasvatatud orgaaniliselt või õmmeldud valmis vabrikus, kus vastavad sertifikaadid, siis sellest ei piisa, et toode oleks keskkonnasõbraliku tee meieni leidnud.


Milline on jätkusuutlik mood?


Õige jätkusuutlik mood algab juba põllult või metsast, kus tooraine pärineb. Ei mingeid mürke!

Vabrikud ja ateljeed, kus esemed valmis õmmeldakse, peaksid omama õigeid sertifikaate, mis on kontrollitud või valmivad käsitööna. Samuti ei käi alamakstud töölised jätkusuutliku moega kaasas.

Riideesemete värvimisel ei tohi kasutada mürgiseid kemikaale, vaid eelistada looduslikke ja nii keskkonnale- kui ka inimesele ohutuid värve.

Ka transpordiviis ehk eseme meieni jõudmine, peaks olema võimalikult keskkonnasõbralik ning mida lähemalt pärineb meile tooraine, seda väiksem on ka transpordist tekkiv jalajälg.

Viimaseks on oluline ka eseme valmistamisel tekkivad jäägid, mida eeskujulikud ettevõtted mitte ei viska minema, vaid püüavad neile leida uue väljundi millegi näol.


Kust poest ma oma ökod tuhvlid saan ja milliseid püksikuid kandma pean?


Boody on Austraalia riidebränd, mis toodab imepehmeid bambusest igapäevariideid. Nende eesmärk on luua rõivaid, mis on kauakestvad, keskkonna- ja kehasõbralikud. Jätkusuutlikkus ja minimaalne jalajälg keskkonnale on neile väga oluline. Valikust leiab mugavaid “basic” stiilis riideid kogu perele (lisaks ka spordiriideid).


Thinking Mu on Barcelona päritolu moebränd, missiooniga juhtida teed jätkusuutliku ja keskkonnasõbraliku moe suunal. Vastutustundlikkus, keskkonnasäästlik tootmine ja jätkusuutlikkus, aus kaubandus ja turvalised töötingimused – need on kõik omadused, mis sobivad kirjeldamaks Thinking Mu’d. Brändi meeste ja naiste rõivad on valmistatud orgaanilistest või ümbertöödeldud materjalidest.


Haruu on kohalik lasterõivaste tootja, kes hindab minimalismi, keskkonnasõbralikkust ja järgib aeglase moe põhimõtteid. Riided on kõik valmistatud kangast, mis on toodetud jätkusuutlikult ning on seeläbi ka lastele kehasõbralikud. Rõivad valmistatakse Eestis läbi väiketootjate, toetades seeläbi kohalikku ettevõtlust.


Looren on Eesti bränd, kust leiab ilusaid linaseid kleite. Kõik tooted on naha- ja keskkonnasõbralikud, mürgivabad ja Öko-tex 100 sertifikaatidega. Kasutatakse Valgevenest pärit linast materjali, sest sellel on palju väiksem ökoloogiline jalajälg, kui Aasiast siia transporditud ökoloogilistel materjalidel. Lina saab hiljem ka suurepäraselt ümber töödelda ning ta laguneb keskkonnas naturaalselt.


Anu Rieberg valmistab maalähedastest materjalidest erinevaid riideid nii naistele kui ka meestele. Tema omapäraks on linased Jaapani stiilis riided, millest ta valmistab särke, kleite, pükse ja kimonosid. Anu järgib zero-waste põhimõtet, kus midagi ei lähe raisku ja igale materjali jäägile tuleb oma otstarve leida.


Urban Organic Lifestyle on väga eriline rõivabränd, mis valmistab jooga- ja vabaaja riideid. Lisaks sellele, et kõik materjalid on ökoloogilised ja väikese jalajäljega, on need värvitud erinevate taimedega: juurikad, lehed, seened, marjad jm, mis annab tervistava mõju rõivaste kandmise ajal meie tervisele ja vaimule.


SMART TIGHTS on innovaatiline lahendus tavalistele nailonist sukkpükstele, mis on keskkonnale suure jalajäljega. SMART TIGHTS on kiirendatud biolagunduvusega sukkpüksid, mille tootmisel kasutatakse erilist Amni Soul Eco niiti. Tavalised sukkpüksid lagunevad prügilas umbes 60-80 aastat, kuid SMART TIGHTS sukkpüksid lagunevad prügilas umbes 3 aastaga – ligikaudu 80% kiiremini kui tavalised sukkpüksid.


FRIENDS on vana ja tuntud eestimaine soki-ja pesubränd, kes toodab väga mugavat sertifitseeritud orgaanilisest puuvillast ja bambusest jätkusuutlikku pesu. Küll ei ole kõik nende tooted 100% jätkusuutlikest materjalidest, kuid nende kodulehel saab tutvuda keskkonnasõbralike valikutega. Ettevõttes kasutatakse rohelist energiat ja jälgitakse keskkonnasõbralikke põhimõtteid. Eestimaise brändi FRIENDS orgaanilisest puuvillast valmistatud sokid ja pesu näevad välja kui uued ka mitu aastat hiljem.


KiRiVOO on üks imeline kohalik rõivabränd, mis valmistab klassikalisi ja stiilseid naisteriideid. Kasutatakse ainult orgaanilisi ja võimalikult väikese ökoloogilise jalajäljega materjale. Kõik nende tooted on valminud käsitööna. Ka nende valikus olevad ehted on valmistatud taaskasutatud metallidest ja kasutades 3D printerit, et jalajälg oleks võimalikult väike. Lisaks ei korralda nad hooajalisi kampaaniaid, et vältida liigseid jäätmeid.


SINCERELY YOURS on kohalik väike ema-tütre ettevõte, kus luuakse jätkusuutlikke igapäevaseid rõivaid ja aksessuaare. Kasutatakse ainult parimaid ja kõrgelt sertifitseeritud ökoloogilisi materjale.