top of page
Search

Kiirjuhis: Mida kujutavad endast vegan riided?

Updated: Dec 14, 2023


Kuigi enamik inimesi seostab veganlust esmajoones toitumisega, hõlmab see elustiil tegelikult kõiki tarbimisvaldkondi, sealhulgas ka riideid mida inimene kannab. Vegan mõiste all pakutavad riided on loodud ilma loomsete katseteta ja loomseid koostisosi kasutades. Loomsed koostisosad riidekangaste tegemiseks on nt nahk, siid, piimaproteiin, suled ja karvad ehk vill millest toodetakse nt kašmiir, mohäär, alpaka, angoora tooteid. Vegan rõivad on valmistatud peamiselt kas taimsetest või sünteetilistest ja tehismaterjalidest, jättes välja kõik loomset päritolu materjalid. Taimsed koostisosad on puuvill, kanep, lina ja sisal (nt jutekotid, köied) ning sünteetilised koostisosad on akrüül, polüamiid ehk nailon, polüester ja elastaan ehk lycra. Eraldiseisvana loetakse tehiskangaks viskoosi mis on tehtud küll looduslikust taimsest baasmaterjalist tselluloosist (enamasti kase, kuuse, pöögi või eukalüptipuust) kuid töödeldakse keemiliselt.
Vegan kanga taga peituv tõde


Kuigi "vegan" silt võib tunduda alati suurepärase valikuna ei tähenda see automaatselt, et toode on igakülgselt eetiline, st keskkonnasõbralik või jätkusuutlikult toodetud. Vegan rõivaste puhul on oluline mõista nende päritolu, kasutatavaid materjale ja tootmisprotsesse. Mõned vegan materjalid, nagu polüester, nailon ja akrüül on küll vabad loomsetest komponentidest, kuid nende tootmine põhineb naftal ja on seetõttu keskkonnale kahjulikud. Lisaks tihti eraldavad need materjalid riiete pesemisel mikroplaste, mis satuvad meie veekogudesse ja võivad lõpuks imenduda läbi naha, põhjustades terviseprobleeme. Kuid mitte kõik vegankangad pole sünteetilised kangad. Samuti on olemas looduslikke vegankangad, mis on täiesti puhtad nagu näiteks puuvill, lina või bambus.Kiirülevaade seitsmest peamisest kangatüübist:


Puuvill - looduslik taimne kiud. Peab sooja ning on nahasõbralik. Lihtsasti pestav ja triigitav.

Lina - samuti looduslik taimne kiud. Materjal on kerge, hingav ning jahe, kuid kortsub kergesti ja ei pea sooja.

Kanep - looduslik taimne kiud. Olemuselt tugevam kui puuvill. Nahasõbralik

Siid - looduslik loomne kiud, mis omadustelt on võrreldav villaga. Sirgub kiiresti, kuid vajab erilist hooldust ning kardab higi ja karedat vett.

Viskoos - keemilise töötlusega puidust (tselluloosimassist) saadud kiud. Pikad kiud annavad kangale sileda ja kergesti hooldatava pinna, mis ei määrdu kergesti ning on nahasõbralikum, kui nafta baasil valmistatud sünteeskiud. Lühikiududest kangas võib aga kergesti topiliseks muutuda.

Akrüül - villa imiteeriv sünteeskiud. Selle kanga hind on soodne. Materjal on pehme ja meenutab villa, kuid kaotab kiiresti oma värvi ja vormi.

Polüester - nafta baasil valmistatud keemiline kiud. Kangas on sile ja tugev, hoiab hästi vormi ning langeb hästi. Paraku pleekub kiiresti, ega kannata pesemisel kõrget temperatuuri. Pole nahasõbralik.Jätkusuutlik garderoob


Moe- ja riietetööstus on üks maailma suurimaid saastajaid ja mõjutab oluliselt keskkonda kus elame. Rõivatootmine tarbib tohutult erinevaid kemikaale ja vett ning saastab jõgesid ning ojasid. Lisaks sellele jõuab igal aastal prügimäele 85% kõigist toodetud tekstiilidest. Seega on jätkusuutlike ja keskkonnasõbralike rõivaste valimine äärmiselt oluline. Õnneks tänavapäeval on suur osa elanikkonnast teadlik, et on olemas ka alternatiivseid valikuid ning inimesed soovivad panustada positiivsemate muutuste suunas. Oma ostuharjumusi ülevaadates saab väikesete sammudega nii mõndagi teha. Jätkusuutlikuma riidekapi saab komplekteerida mitmel viisil- eelistades puhtaid orgaanilisi kangaid, panustades taaskasutatud rõivaste ostmisesse ning omades oma stiilile vastavat kapselgarderoobi mis leiab alati tihti kasutust. Üks tõhus ja läbimõeldud riidekapp ei tekita ka stressi mida iga päev selga panna kuna valik on liiga suur ning miski omavahel kokku ei sobi.Ideaalne kompromiss- orgaaniline puuvill


Orgaaniline puuvill on suurepärane valik nii keskkonnale kui ka tarbija enda tervisele. Mahepõllumajanduslike tavadega toodetud puuvill on kindlasti üks kõige ideaalsemaid vegan kangaid millest tasub omale riideid soetada, sest selle toomise protsessis on silmas peetud nii ökoloogilisi, sotsiaalseid kui ka eetilisi aspekte. Mahepuuvill on kasvatatud ilma kahjulike kemikaalideta, vajab kasvamiseks vähem vett, on inimestele ohutu ning lõpuks ka aastatega biolagunev.


Orgaanilisele puuvillakangale omistatakse ka kõrget energeetilist väärtust. Aastal 2003 erinevate kangastega tehtud uurimustöö näitas, et orgaaniline puuvill vibreerib 100hz juures mis on inimekehale mõnusalt neutraalne ja teatud haiguste juures isegi positiivse mõjuga. Uuring näitas, et kui see arv on väiksem kui 100hz, siis see koormab keha. Nt. väga haige inimese sagedus on umbes 15 hz ja selline näit on ka kahjuks naftajääkidest toodetud vegan kangastel nagu polüester ja viskoos. Mitteorgaaniline puuvilla sagedus on umbes 70hz. Seega eelistades orgaanilisest puuvillast tehtud riideid annad oma hääle jätkusuutlikuma, rohelisema ja energeetiliselt positiivsema tuleviku kujundamisele.

Vegan rõivaste valik Tala Original'is


Pakume laia loomasõbralikult toodetud riiete valikut neile, kes soovivad ühtlasi ka oma tarbimisharjumusi muuta ning mitte panustada kahjulikku riidetööstusesse. Selle tunnustuseks on ülemaailmne loomade eetilise kohtlemise organisatsioon Peta meie riietele andnud omapoolse heakskiidu. Riideid ostes otsi alati Peta Approved VEGAN logo märgist, nii saad olla kindel, et just see toode on toodetud loomasõbralikult ja vastab sinu soovidele.Jätkusuutlikkuse tagamine


Me mõistame, et jätkusuutlikkus on keeruline teema, eriti moetööstuses. Seetõttu oleme pühendunud läbipaistvusele ja aususele kõiges, mida teeme. Pakkudes oma klientidele GOTS sertifitseeritud riideid saame olla kindlad, et pakume hetkel tippude tipp kvaliteeti.


Jätkusuutlikkus ei ole lihtsalt trend; see on teadlik ja vajalik samm parema ja rohelisema tuleviku suunas. Valides jätkusuutlikud vegan rõivad, aitad vähendada moetööstuse negatiivset mõju keskkonnale ja loomadele ning panustad positiivselt meie planeedi tulevikku. See on investeering nii enda kui ka järgnevate põlvkondade heaolusse.


Igaüks meist saab panustada jätkusuutlikumasse tulevikku oma tarbimisvalikute kaudu. Valides vegan ja jätkusuutlikud rõivad, toetad ettevõtteid, mis on pühendunud positiivsete muutuste elluviimisele.35 views0 comments

Kommentare


Die Kommentarfunktion wurde abgeschaltet.
bottom of page