top of page
Search

Keskkonna- ja nahasõbralik trükivärv. Kas ainult müüt?

Updated: Jan 25

Püüeldes eetilisema ja keskkonnasõbralikuma jalajälje suunas tuleb tihti esimese asjana hakata orienteeruma super keerulises sertifikaatide ja logo-märgiste maailmas. Erinevaid ökoloogiliselt puhtaid tooteid kaunistavad täiesti erinevad öko-märgised. Miski pole ühtne. Mõned märgised on brändide enda algatused, mis on tihti eksitavad ja toimivad pigem turundusnipina, teised märgised on Instituutide poolt sertifitseeritud standardid, mis tagavad märgise taga oleva lubaduse uuringute ja teadustööga. Kas sina tead milline märgis tagab sulle kindluse kangaste trükivärvide puhul, et need oleks ikka keskkonna-ja nahasõbralikud?


orgaanilisest puuvillast t-särk veebaasil trükivärv
Tala Original veebaasil trükitud t-särgid, kollektsioon 369


1992 aastal loodi Austria Tekstiili Uuringute Instituudi (Austria Textile Research Institute - OTI) ja Saksamaa Uuringute Instituudi (German Research Institute) poolt usaldusväärne ja üheselt mõistetav reguleeritud standard Oekt-Tex 100, mille eesmärk oli tagada inimestele riiete ja riidevärvide ohutus. Turg vajas ühtset testimis- ja sertifitseerimisprotsessi, mis hõlmaks tekstiili uurimis- ja katseinstituute nii Euroopas kui ka Jaapanis. Et tint (või tekstiil) saaks sertifikaadi, peavad tootja tooted olema testitud ja sertifitseeritud kindlate kriteeriumide alusel:


1. Illegaalsed ained, nagu kantserogeensed värvained

2. Seaduslikult reguleeritud ained, nagu formaldehüüd, plastifikaatorid, raskmetallid või pentaklorofenool

3. Ained, mis praeguste teadmiste kohaselt on tervisele kahjulikud, kuid mis ei ole veel reguleeritud või seadusega keelatud, nagu pestitsiidid, allergeensed värvained või tina-orgaanilised ühendid

4. Sellised parameetrid nagu värvipüsivus ja nahasõbralik pH-väärtus, mis on ettevaatusabinõud tarbija tervise kaitsmiseks


Trükimaailmas liigub kahte sorti värvi. Ühed on toodetud lahusti baasil, teised aga vee baasil. Tervisesõbralikumad on vee baasil toodetud värvid, millel on on vähe lenduvaid orgaanilisi ühendeid. Need värvid sisaldavad lisaks veele peamiselt kahte komponenti- vaiku ja pigmenti või värvi.

oeko-tex sertifikaadi logo Tala Original blogi

Kui trükivärv on õnnestunult läbinud spetsiaalsed Oeko-Tex uuringud ja testid saab ta vastava sertifikaadi ja õiguse kasutada nende märgist. Oeko-Tex sertifikaat lubab lõpp tarbijale, et müüdava toote kõiki komponente on testitud kahjulike ainete suhtes ja seetõttu on toode inimesele ökoloogilises mõttes kahjutu. Lõpptoode on edukalt läbinud tarbijaohutuse testi ja kõik lubatud kemikaalide jäägid on piirnormides. Kõik jätkusuutlikult ja loodussäästlikult loodud riidebrändid kasutavad oma toodete trükkimiseks just neid veebaasil trükivärve. See on nn vaikiv standard ka aluspesu, beebi- ja lasteriiete trükkimiseks.


Loomulikult on Tala Original riided trükitud biolagunevate Oeko-Tex värvidega. Kuid soovisime astuda sammukese veel edasi. Vaatamata öko-värvile pole kõik trükitehnoloogiad oma olemuselt siiski keskkonnasäästlikud. Sellepärast trükime meie oma riided DTG tehnoloogiaga kus tööprotsessi üheski etapis ei ole vaja kasutada vett. See on vee-säästlik ja energiat kokkuhoidev trükitehnika, mis võimaldab trükkida tooteid pisikestes kogustes või lausa ükshaaval. See lubab meil lähenede igale kliendi tellimusele individuaalselt ja päästab meid üüratutest seisvatest laoseisudest. Win win olukord nii meile kui keskkonnale.


Kui eelistad mahepuuvilla ja teisi naturaalseid jätkusuutlikult toodetud riideid siis tunne ka muret mis trükivärvi ja tehnoloogiaga on neile trükk tehtud, sest kohustust kasutada just Oeko-Tex trükivärve pole. Usalda aga kontrolli, sest võib juhtuda, et öko ei olegi otsast lõpuni öko.Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page